Individualių gyvenamųjų namų renovacija su valstybės parama: ką turite žinoti

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), pavasarį gyventojus kvietusi pasinaudoti parama atnaujinant savo individualų gyvenamąjį namą bei padidinant energinio naudingumo klasę, primena apie dažniausiai pasitaikančias klaidas ir ką daryti toliau, sulaukus teigiamo paraiškos vertinimo.

Mėnesį laiko trukęs kvietimas sulaukė didelio gyventojų susidomėjimo – finansavimą numatyta skirti beveik 1,7 tūkst. pastatų už 14,7 mln. eurų. Aktyviausiai namų modernizavimo galimybėmis domėjosi Kauno, Vilniaus miestų bei rajonų, taip pat Alytaus rajono gyventojai.

Individualių namų modernizavimo projektai turės būti įgyvendinti iki 2025 m. liepos  2 d.  Projektas bus laikomas įgyvendintu, jei modernizavus gyvenamąjį namą bus pasiekta ne mažesnė kaip B namo energinio naudingumo klasė ir skaičiuojamosios šiluminės energijos suvartojimo sąnaudos sumažintos ne mažiau kaip 40 proc., lyginant su buvusiomis iki atnaujinimo. Taip pat privaloma gauti tai patvirtinantį energinio naudingumo sertifikatą.

Dažniausiai pasitaikančios klaidos ir klausimai 

Atkreiptinas dėmesys, kad teikiant prašymą dėl išlaidų kompensavimo bus tikrinamas pastato energinės klasės sertifikatas. Primenama, kad jame turi būti nurodyta, jog pastato modernizavimas finansuojamas valstybės ir (ar) ES biudžeto lėšomis. Taip pat, po namo renovacijos būtina kreiptis į akredituotas laboratorijas ir atlikti pastato sandarumo testą, kaip to reikalaujama pagal statybos techninio reglamento reikalavimus B energetinės klasės pastatams.

APVA specialistai pabrėžia ir kitus namų savininkams dažnai kylančius klausimus. Pasitaiko situacijų, kai pastato atnaujinimo metu keičiasi statinio plotas – tokiu atveju kompensacinė išmoka vis tiek skaičiuojama pagal iki modernizavimo buvusį pastato naudingąjį plotą. Primenama, kad kompensacinės išmokos dydis apskaičiuojamas padauginus namo naudingą plotą iki modernizavimo iš fiksuoto dydžio (75 eurai už 1 m² namo naudingo ploto). Didžiausia galima kompensacinė išmoka vienam namo atnaujinimo projektui – iki 14,5 tūkst. eurų.

Pasikeitus sprendiniams, numatytiems eksperto pažymoje, pokyčius patartina derinti su pažymą išdavusiu ekspertu, o apie pasikeitimo priežastis informuoti APVA, teikiant išlaidų kompensavimo prašymą. Informuoti APVA reikėtų ir tokiu atveju, jei keičiasi namo savininkai ar yra kitų pakeitimų Registrų centre dėl būsto padalinimo ar apjungimo. Jei namo atnaujinimo projekto įgyvendinti nebeplanuojama, būtina kuo skubiau informuoti APVA specialistus, kad nepanaudotos lėšos galėtų būti paskirstomos kitiems projektams.

Specialistai pataria 

Atliekant namo modernizavimo darbus APVA ekspertai rekomenduoja fotografuoti visus renovacijos etapus, ne tik pabaigos rezultatus. Tai ypač aktualu toms pastato vietoms, kurių atnaujinimas numatytas eksperto pažymoje, pavyzdžiui stogo, langų ir t.t. Kartu su mokėjimo prašymu galima pateikti iki 10-ties geros kokybės nuotraukų.

Pabrėžiama, kad po gyvenamojo namo renovacijos šiame name dar 5 metus  negalės būti vykdoma ūkinė – komercinė veikla ir nekilnojamojo turto registre  registruojamas verslo plotas. Šiam plotui priskiriamos gyvenamosios patalpos, kuriose užsiimama kuria nors darbine ar kita veikla, aptarnaujami klientai.

Patariama su projekto įgyvendinimu susijusius finansinius dokumentus saugoti 5 metus. Taip pat reguliariai tikrinti paraiškoje nurodytą kontaktinę el. pašto dėžutę, nes esant poreikiui gali tekti pateikti papildomus dokumentus ar patikslinti informaciją. Kilus klausimams susisiekite su APVA specialistais APVIS pranešimų skiltyje.

Šaltinis: https://apva.lrv.lt/

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.
You need to agree with the terms to proceed

Call Now Button